Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

16.7.2019

Rejestr odwiedzin:
63117
gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


Sztandar kadecki dla Szkoły w Kędzerzynie Koźlu


wprowadził na stronę Marian Pawluk (08.07.2006)

    Publicznej Szkole Powszechnej N2 12 w Kędzierzynie-Koźlu patronuje od 2000r. kadet Zygmunt Kuczyński. Patron – uczestnik III Powstania Śląskiego, który zginął w Koźlu w maju 1921r. Byli kadeci II RP (1918-1939), kadeci Junackiej Szkoły Kadetów (1942-1948), oraz członkowie członkowie Związku Oficerów Zawodowych i Rezerwy WP ufundowali sztandar dla Szkoły.
Projektantem sztandaru jest były kadet, członek Sił Powietrznych WP w Angli, warszawski grafik i scenarzysta Adam Kilian. Sztandar ma na awersie słońce kadeckie a w narożnikach 3 krzyże kadeckie Korpusów II RP (Lwów, Modlin-Chełmno, Rawicz), oraz logo Junackiej Szkoły Kadetów. Na rewersie znajduje się symboliczny kaganek z płomieniami i otwarta książka.
Uroczystości poświęcenia sztandaru i przekazanie go Szkole odbyły się 20 maja 2006r. w dniu Święta Kadeta i 85 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. We mszy św. brały udział poczty sztandarowe: kadetów II RP ze sztandarem powstańczym z 1863r., Wojska Polskiego, harcerzy i innych organizacji – pluton WP, kadeci, młodzież szkolna, władze szkoły i miasta i goście. Po mszy św. nastąpił prze-marsz uczestników uczestników z kościoła do szkoły przy dźwiękach orkiestry młodzieżowej Szkoły Morskiej i werblistek. W auli szkoły nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru przez kadetów p.Dyrektor szkoły, która z kolei wręczyła go pocztowi sztandarowemu szkoły. Następnie odbyły się występy artystyczne chóru żeńsko-męskiego z Opola i deklamacje.
Pod obeliskiem kad.Kuczyńskiego z tablicą upamiętniającą czyn kadetów w Powstaniu Śląskim, w obecności wszystkich pocztów sztandarowych oddano hołd i złożono wieńce. Zorganizowano również spotkanie kadetów kilku pokoleń pokoleń władzami szkoły i naukowcami; podano historię szkoły, przebieg działań w Powstaniu Śląskim w Kędzierzynie-Koźlu i na Górze św.Anny oraz historię kontaktów szkoły z kadetami.
Na boisku szkolnym poczęstowano uczestników grochówką wojskową.
Zakończenie uroczystości miało miejsce podczas obiadu w restauracji na rynku w Koźlu

Relację opracował kdt. Henryk Wawrzyniak
Poznański Klub Kadetów II RP

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.