Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

18.4.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.




Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


17 stycznia 2004r. (12)


wprowadził na stronę Marian Pawluk (17.01.2004)

    17 stycznia 2004r

Dzisiaj mija 59 rocznica Wyzwolenia Warszawy przez 1 Armię WP wspomaganą przez 47 i 61 armie radzieckie, która zdobyła lewobrzeżną Warszawę.
Po klęsce Powstania Warszawskiego Niemcy wysiedlili z Warszawy 100% ludności, niszcząc w odwecie 80% miasta. Do zniszczonego miasta Warszawiacy mogli powracać dopiero po 17 stycznia 1945r.
Warto przypomnieć jaką ofiarę złożyli kadeci II RP, biorąc udział w Powstaniu Warszawskim. Wg Księgi Pamięci Kadetów II RP wzięło w nim udział 168 kadetów, z których 47 poległo w walkach, wielu było rannych. Pełnili w Powstaniu najróżniejsze funkcje od żołnierzy szeregowych do wysokich stanowisk w Sztabie Głównym Powstania i ginęli na barykadach w walkach i akcjach specjalnych. Można tu wymienić choćby ppłka sap. Wacława Janaszka szefa sztabu w Powstaniu. Ciężko ranny został zamordowany przez Niemców w szpitalu na Powiślu 27.9.44r (VM). Ppłk. sap. Zbigniew Lewandowski był oficerem sztabu 2 Rejonu Obwodu Sródmieście, ranny 8.8.44r. poczas szturmu na „Małą Pastę” (VM). Strzelec Zbigniew Piórowicz zlikwidował gniazdo niemieckiego ckm przy odbijaniu terenu Królikarni, zostal ciężko ranny(VM).
W dniu dzisiejszym warto poświęcić chwilę zadumy, oddając hołd Warszawiakom, którzy za wszelką cenę pragnęli pozbyć się niewoli choćby w samotnej walce.

 


  









 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.