Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

30.3.2023

Rejestr odwiedzin:

gość strony.




Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


1 września - 68 rocznica wybuchu II wojny światowej.


wprowadził na stronę Marian Pawluk (01.09.2007)

    Mija 68 lat od czasu gdy my kadeci II RP znaleźliśmy się w sytuacji, że jeden z naszych Korpusów z siedzibą w Rawiczu znalazł się w pierwszych dniach pamiętnego września w rękach faszystowskich Niemiec a drugi we Lwowie, przyjmował napływających kolegów z całej Polski. Kadeci ciągnęli tam różnymi drogami często na piechotę, na rowerach, na furmankach a czasem pociągami i na samochodach. Większość nie dotarła do KK1.
We Lwowie nieliczni (ok. 80) przybywający kadeci byli lokowani na terenie KK1 i dołączali do organizowanych oddziałów obrony Lwowa. Zagrożenie było ze strony niemieckiej a od 17 września ze strony wojsk radzieckich. Początkowo wydawało się, że ze strony wschodniej idzie jakaś pomoc przeciwko Niemcom. Okazało się, że ta akcja była między Niemcami i ZSRR wzajemnie uzgodniona i dokonano wspólnie podziału naszej Ojczyzny.
W walkach obronnych Lwowa kadeci brali udział a kilku kolegów zostało rannych.
Przez cały okres okupacji sowieckiej i niemieckiej kadeci II RP brali czynny udział zarówno w Kraju w walkach bezpośrednich w 1939r. jak i w Armii Krajowej. Brali też udział w walkach Oddziałów Polskich na terenie całej Europy. Byli uczestnikami „Cichociemnych” zrzucanymi do Kraju.
Po latach dopiero, po zrzuceniu więzów komunistycznych można było mówić otwarcie o Kadetach II RP.
W II wojnie światowej na 4254 kadetów II RP łącznie ze służącymi już w Wojsku Polskim poległo ok.740 kadetów, w tym 170 zamordowanych na „nieludzkiej ziemi”.

 


  









 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.