Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

13.6.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


Dzień 29 listopada.


wprowadził na stronę Marian Pawluk (29.11.2007)

    29 listopada to rocznica Powstania Listopadowego, święto Podchorążego a w Korpusach Kadeckich wielka uroczystość. 29 listopada to ważny dzień w Korpusach Kadetów II RP. W dniu tym w Polsce zwanym także Dniem Podchorążego, w Korpusach wręczana była uroczyście broń palna kadetom 3 kompanii. Dwuletni okres szkolenia w zakresie musztry, szkolenia strzeleckiego, konserwacji i obsługi broni oraz osprzętu osobistego dawał gwarancję prawidłowego i odpowiedzialnego posługiwania się bronią palną, nieodłącznym atrybutem żołnierza w walce.
Uroczystość wręczania broni odbywała się w miejscu publicznym z udziałem lokalnego społeczeństwa. Zazwyczaj odbywało się to nad wieczorem przy zapadającym zmroku i zapalanych światłach czy pochodniach. Prymusi kompanii otrzymywali karabiny wręczane przez Komendanta Korpusu, pozostali kadeci od d-cy kompanii.
Kadeci otrzymujący broń byli w płaszczach galowych zapięci na pas główny z ładownicami.
Po wręczeniu broni następowała defilada z orkiestrą korpusową. 3 kompania tym razem maszerowała jako pierwsza.
Koledzy Kadeci! Pamiętacie zapewne te podniosłe chwile, które zobowiązywały nas do wiernej służby w obronie naszej Ojczyzny.
Wkrótce miało się to spełnić, gdy wybuchła II Wojna Światowa. Na ponad 4250 kadetów poległo w niej ok. 740. W Katyniu i innych obozach sowieckich łagrach ponad 160. Przyznano kadetom 300 Krzyży Virtuti Militari, ponad 510 Krzyży Walecznych. Brali udział w walkach na wszystkich frontach na ziemi, w powietrzu i na morzach. Cichociemnych było 37, w Powstaniu Warszawskim walczyło 200 a poległo 47
To było tyle lat temu ale te chwile wciąż pamiętamy.... .

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.