Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

13.6.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.




Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


1 września...


wprowadził na stronę Marian Pawluk (31.08.2008)

   
Mija 68 lat od czasu wybuchu II wojny światowej największej i pochłaniającej nie spotykane dotychczas w dziejach ludzkości ilości poległych, rannych i przynoszącej niewyobrażalne straty materialne.
My kadeci rawiccy II RP znaleźlismy się w sytuacji, gdy jedna z naszych siedzib korpusowych w Rawiczu po przeniesieniu w sierpniu majątku ruchomego do Lwowa znalazła się w rękach faszystowskich Niemiec w pierwszych dniach wojny.
Korpus we Lwowie przyjmował napływających kadetów z całej Polski. Kadeci ciągnęli tam różnymi drogami często na piechotę, na rowerach na furmankach a czasem pociągami i samochodami by walczyć. Większość nie dotarła do KK1 we Lwowie gdzie chciała wziąć udział w obronie Ojczyzny.
Niestety 17 września o świcie ze wschodu wzdłuż całej granicy z Sowietami wkroczyły ich wojska. Bez wypowidzenia wojny mimo zawartego paktu o nieagresji.
Niekórzy koledzy, którzy z Lubelszczyzny już 12 września wobec zagrożenia przez atakujących Niemców przekroczyli Bug i przez Kowel, Łuck, Dubno i Krzemieniec dążyli do Lwowa nie wiedzieli, że Niemcy 10 września byli u bram Lwowa.
Sowieci dopadli ich 19 września pod Złoczowem. Oddziały wojskowe zostały rozbrojone, oficerowie aresztowani a pozostali wojskowi i kadeci zostali puszczeni wolno.
W tej sytuacji nie miało sensu dalsze dążenie do Lwowa.
Jak się później dowiedzieliśmy Lwów od 12 września walczył skutecznie z Niemcami. Sowieci dotarli do Lwowa 20 września. Po pertraktacjach ze stroną sowiecką i sytuacją w jakiej się Lwów znalazł, został Sowietom poddany 22.09.1939r. Niemcy w ciągu 10 dni walk mimo potężnej przewagi nie zdobyli Lwowa.

 


  









 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.