Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

15.7.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


2 lata temu zmarł Jurek Ślaski (16)


wprowadził na stronę Marian Pawluk (22.02.2004)

    2 lata temu zmarł Jerzy Ślaski, jeden z najmłodszych kolegów. Przypominamy o Nim dzisiaj, gdyż był potęgą jeśli chodzi o władanie piórem i zasobem wiedzy historycznej. Nieoceniony jako konsultant przy opracowaniu i tworzeniu „Księgi Pamięci Kadetów II Rzeczypospolitej”. To z nim mogliśmy na bieżąco rozważać układ, zakres i szczegóły historyczne naszej zbiorowości rozrzuconej na tle ostatnich ponad 60 lat i na wszystkich kontynentach świata.
Jego niezwykła pamięć i znajomość szczegółów walki Polaków w II Wojnie Światowej były niezwykłą pomocą w Tworzeniu i powstawaniu „Księgi…”. W wielu przypadkach sięgaliśmy do jego dzieła „Polski Walczącej”, panoramicznego przedstawienia walki Polaków w okresie ostatniej wojny.
Pamiętam gdy pewien ignorant i nieuk kwestionował działalność delegata na Wielkopolskę Leona M., Jurek podał: – niech zajrzy na str. 500 „Polski Walczącej”, tam znajdzie odpowiedź.
Jurek zasłużył się nie tylko nam kadetom II RP. Walczył w AK, po wejściu sowietów na Lubelszczyznę został osadzony w obozie NKWD i UB dla kilkuset żołnierzy AK w Skrobowie. Był jednym z tych 48, którzy bez żadnej pomocy z zewnątrz wydostali się brawurowo z pilnie strzeżonego obozu i nie zostali złapani. Tę wyjątkowo udaną akcję opisał w swej książce „SKROBÓW dzieje obozu NKWD dla żołnierzy AK 1944-1945”, wydanej po raz drugi przez Oficynę Wydawniczą RYTM w 2003r.
W aktualnościach z 17.11.2003r podaliśmy informację o mszy św. Odprawionej w Katedrze Polowej WP i przytoczyliśmy pełną treść tablicy odsłoniętej w Katedrze WP i poświęconej Jurkowi Ślaskiemu. Prosimy o zajrzenie do niej.

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.