Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

17.7.2019

Rejestr odwiedzin:
63118
gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


11 listopada - Dzień ślubowania kadeckiego.


wprowadził na stronę Marian Pawluk (11.11.2009)

    11 listopada w Korpusach Kadetów II RP, to w naszych uczelniach dzień wielkiego święta odrodzenia Polski po 2,5 wieku rozbiorów i odzyskaniu niepodległości.
To również święto zapamiętane przez kadetów na całe życie. Po dwóch miesiącach bytności w Korpusie, gdy chodziło się tylko w drelichowym i sukiennym zielonym ubiorze oraz z furażerką wojskową na głowie a na nogach owijacze i ciężkie sznurowane wojskowe kamasze, następowało pamiętne wydarzenie. Nadszedł szczególny dzień w życiu każdego kadeta. Dzień ślubowania kadeckiego.
Elegancko ubrani w granatowy nowy mundur kadecki i granatową ze słońcem rogatywką. W czarnych półbutach. Na rękawach oznaki podające przynależność do odpowiedniej kompanii, na naramiennikach oznaki przynależności do konkretnego Korpusu i jeśli było już chłodno czy deszczowo, ubrani w ciemno-popielate płaszcze kadeckie i eleganckie czarne skórzane rękawiczki. A ciemno-brązowy pas zamykał elegancki ubiór kadecki.
Sama uroczystość ślubowania odbywała się najczęściej na dobrze utrzymanym boisku sportowym, lub sali mogącej pomieścić wszystkich zgromadzonych. Pierwsza kompania wysunięta o dwa kroki do przodu, gdy Komendant Korpusu stawał przed nią i zaczynał słowa ślubowania, powtarzała za nim jednym chóralnym głosem.
Po ślubowaniu orkiestra kadecka grała hymn „Jeszcze Polska nie zginęła…”.
Następnie na komendę „spocznij” koledzy z kompanii pierwszej mogli sobie pogratulować jeszcze w szeregu a następnie, na komendę „rozejść się” następowały gratulacje od kolegów ze starszych kompanii, od rodziców i znajomych, biorących udział w „ślubowaniu”.
Następnie następował wymarsz batalionu szkolnego do kościoła na mszę św. W marszu przygrywała orkiestra szkolna.
Po mszy św. odbywała się defilada, w której w pierwszej kolejności maszerowała kompania nowo-upieczonych kadetów.
Wspomnienie „nowo-upieczonych” pozostawało w pamięci naszej na całe życie.

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.