Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

23.4.2025

Rejestr odwiedzin:

gość strony.




Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


Świeto Kadeckie 2010r.


wprowadził na stronę Marian Pawluk (24.05.2010)

    21 maja 2010r. – rocznica Święta Kadetów II Rzeczypospolitej.

Przed wojną dzień ten był Świętem Kadeckim. W każdym Korpusie było ono obchodzone bardzo uroczyście. Po wielodniowych przygotowaniach i ćwiczeniach wszystkie kompanie kadeckie brały udział w uroczystej Mszy Św. a po niej w wielkiej paradnej defiladzie w eksponowanych miejscach swoich miast. Własne orkiestry przygrywały, gdy kadeci w wyszkolonym ordynku maszerowali przed swoimi i miejskimi władzami.
Okoliczna młodzież i mieszkańcy z aplauzem witali zwarte szeregi defilujących.
Po wojnie komunistyczne władze nie dopuszczały nawet myśli o tego rodzaju uroczystościach kadeckich a my kadeci II RP, nie mieliśmy przez wiele lat możliwości oficjalnego wspominania tego święta. Pod koniec XX wieku wraz ze zmianami ustrojowymi mogliśmy już oficjalnie obchodzić to święto a także odprawiać w dzień naszego święta Msze Św.
W uroczystej Mszy Św. 21 maja w Katedrze Polowej w Warszawie przy ul. Długiej wzięło udział kilku „sprawnych” jeszcze kadetów II RP, wraz z częścią Pań Małżonek i osób z nami zaprzyjaźnionych: Panie Mikołajczakowa, Sosinowa, Wojtkiewiczowa.
We Mszy Św. brał również udział nasz „Dobrodziej” ks. płk Marek Wesołowski, współtwórca już inaugurowanego pierwszego Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów w Lipinach. Współuczestniczyli we Mszy Św. również dyrekcja i kierownictwo nowo-powołanej szkoły kadeckiej.

 


  









 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.