Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

27.9.2023

Rejestr odwiedzin:

gość strony.




Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


Dzień Kadeta 21 maja 2013 r. w Rawiczu


wprowadził na stronę Marian Pawluk (28.05.2013)

    Kadecka tradycja

Dla uczczenia pamięci kadetów, którzy zginęli w III powstaniu śląskim, 21 maja obchodzony jest Dzień Kadeta, ustanowiony decyzją władz wojskowych w 1930 roku. Tegoroczne obchody tego dnia miały w Rawiczu, mieście kadeckim, szczególnie uroczysty przebieg.


Program Dni Kadeta powstał dzięki współpracy Muzeum Ziemi Rawickiej i Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a. Organizatorami uroczystości byli także: Zespół Szkół nr 3 im. Rawickiego Korpusu Kadetów, Urząd Miejski Gminy Rawicz, Dom Kultury w Rawiczu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rawiczu.

Przed tablicą znajdującą się na ścianie szpitala gmachu dawnego Korpusu Kadetów nr 3/2, poświęconą wychowankom, wychowawcom i dowódcom Korpusu Kadetów, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, kwiaty złożyła delegacja młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 i przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Gwizdek. Następnie z wojskową asystą honorową 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, ze sztandarem szkoły im. Rawickiego Korpusu Kadetów uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik Żołnierza Polskiego. Kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci poległych za Ojczyznę wychowanków rawickiego Korpusu Kadetów złożyły delegacje szkoły, samorządów powiatowego i gminnego, muzeum.

Na placu Wolności, przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, wychowanka Szkoły Rycerskiej, do tradycji której nawiązywały międzywojenne Korpusu Kadetów, odbył się Apel Pamięci Oręża Polskiego. Kwiaty przed pomnikiem złożyli przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, instytucji, szkół. Głos zabrali dyrektor MZR Jacek Jarczewski, starosta Zygmunt Wolny. O historii rekonstrukcji pomnika opowiedział Władysław Trawiński. W uroczystości na placu Wolności wzięli udział najważniejsi goncie rawickiego Dnia Kadeta Zbigniew Piórowicz z Warszawy i Aleksy Dworczak z Łodzi, którzy byli kadetami w rawickiej szkole, jednak z powodu wybuchu II wojny światowej nie było im dane jej skończyć.

W Sali Portretowej rawickiego Ratusza odbyło się spotkanie młodzieży z kadetami i Grzegorzem Leśniewskim z Warszawy, przewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a. Zbigniew Piórowicz i Aleksy Dworczak wspominali czas nauki w Rawiczu, swoich kolegów, wychowawców, dowódców. Mówili o codziennym życiu i nauce, ale też psikusach, zabawnych sytuacjach, które utkwiły im w pamięci. Opowiadali o swoich dalszych losach, swojej walce w konspiracji podczas II wojny światowej. Z. Piórowicz, kawaler Orderu Virtuti Militari, ze szczegółami przedstawił swoją bohaterską akcję podczas powstania warszawskiego. Kadeci mówili też o trudnych latach PRL. Z goryczą stwierdzali brak zainteresowania władz w III RP reaktywacją Korpusu Kadetów, co dla nich jest równoznaczne z nieprzywiązywaniem wagi do wychowania patriotycznego.

O swoich osobistych i rodzinnych związkach z Korpusem Kadetów i ruchem kadeckim opowiadał burmistrz Tadeusz Pawłowski. Jego dziadek pracował w rawickiej szkole, a ojciec przeżył ewakuację Korpusu do Lwowa. T. Pawłowski jako pracownik Domu Kultury, później samorządowiec brał udział w organizacji światowych Zjazdów Kadetów w naszym mieście i współpracował z Poznańskim Klubem Kadetów II RP, co zaowocowało m.in. publikacjami kadeckimi.

Muzeum Ziemi Rawickiej specjalnie na tegoroczny Dzień Kadeta przygotowało okolicznościową publikację autorstwa Witolda Giejdasza, którą otrzymali wszyscy uczestnicy uroczystości.

Młodzież miała też okazję zapoznać się ze współczesną ofertą Wojska Polskiego, bowiem w ratuszowym holu swoje stoisko miała Wojskowa Komenda Uzupełnień z Leszna. Obaj kadeci po spotkaniu z młodzieżą udzielili jeszcze wywiadu, który będzie wykorzystany w przygotowywanym przez Muzeum Ziemi Rawickiej filmie dokumentalnym.
Prezes G. Leśniewski przekazał dyrektorowi Jackowi Jarczewskiemu do Sali Kadeckiej dwa dokumenty dotyczące warunków przyjęć do Korpusu Kadetów z 1931 i 1937/8 roku oraz okolicznościowe walory filatelistyczne związane z V Światowym Zjazdem Kadetów, oraz 25 rocznicą bitwy o Arnhem. Rawickie pamiątki ofiarowali gościom dyrektor MZR, przewodniczący Rady Miejskiej i burmistrz.

Na zakończenie goście zwiedzili Salę Kadecką, jedyną taką stałą ekspozycję muzealną w Polsce. Dla kadetów oglądanie zdjęć i pamiątek tam zgromadzonych było wzruszającym przeżyciem.


Galeria z uroczystości dostępna
TUTAJ


Tekst i zdjęcia: Henryk Pawłowski

 


  









 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.