Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

13.6.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


Święto Kadetów!


wprowadził na stronę Kuba Pawluk (21.05.2020)

    Sympatycy Kadetów ze Stowarzyszenia SALWA podesłali nam ciekawą informację o Święcie Kadetów
21 maja to dzień szczególny. To dzień, w którym środowiska kultywujące tradycje kadeckie oddają cześć najmłodszym żołnierzom Rzeczpospolitej - Kadetom.

Ustanowione w 1930 r., decyzją ówczesnego Ministerstwa Spraw Wojskowych, Święto Kadetów bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń związanych z udziałem Kadetów z Korpusu Kadetów Nr 1 ze Lwowa i Korpusu Kadetów Nr 2 z Modlina w III Powstaniu Śląskim i ogromnej daniny krwi, jaką na ołtarzu Ojczyzny złożyli kadeci w czasie walk pod Lichynią, Górą Św. Anny, Gogolinem, Zębowicami i Koźlem:
- kpr. Karol Chodkiewicz z Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie, poległ 21 maja 1921 r. w bitwie pod Lechynią pod Górą Św. Anny,
- kpr. Zygmunt Toczyłowski z Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie, zmarł 21 maja 1921 r. z ran odniesionych w czasie walk pod Lichynią i pod Górą Św. Anny,
- kpr. Zygmunt Zakrzewski z Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie, zmarł 21 maja 1921 r. z ran odniesionych w czasie walk pod Lichynią i pod Górą Św. Anny,
- sierż. Henryk Czekaliński z Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie, poległ 10 czerwca 1921 r. pod Zębowicami,
- sierż. Zbigniew Pszczółkowski z Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie, poległ 10 czerwca 1921 r. pod Zębowicami,
- sierż. Zbigniew Zaszczyński z Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie, poległ 10 czerwca 1921 r. pod Zębowicami,
- kadet Zygmunt Kuczyński z Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie, zamordowany przez Niemców w szpitalu w Starej Kuźni, gdzie trafił w wyniku rany w głowę w czasie walk pod Koźlem.

Cześć Ich Pamięci!!!

Tradycyjnie, 21 maja każdego roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a organizowano ogólnopolskie obchody Święta Kadetów oraz Konferencję pn. Edukacja patriotyczna młodzieży. Niestety, tegoroczna Konferencja, w związku z sytuacją epidemiczną, nie odbędzie się dzisiaj, a 22 października br.

Przypomnę, że VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Edukacja Patriotyczna Młodzieży pt. „Polska i Polacy w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej” odbędzie się w Bydgoszczy, w obiektach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

PS. Dzień Kadeta został wpisany jako święto wojskowe zgodnie z decyzją nr 432 Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia świąt wojskowych oraz sposobu ich obchodzenia w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.