proj.logo kadeckiego - Adam Kilian
proj.strony - Kuba Pawluk
23.4.2025
Rejestr odwiedzin:
gość strony.



Administracja
|
|  | Król Stanisław August Poniatowski -założyciel Szkoły Rycerskiej (1765) |  | "Pamiętaj, żeś miał honor być kadetem." książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej |
85-lecie odzyskania niepodległości Polski ( 3 )

wprowadził na stronę Marian Pawluk (11.11.2003)
85 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.
Dzień 11 listopada w międzywojennym dwudziestoleciu był największym świętem niepodległej Ojczyzny po przeszło wiekowych rozbiorach i utracie niepodległości. Cały kraj obchodził je uroczyście wspominając nasze zrywy niepodległościowe i czcząc pamięć tych, którzy polegli w walkach z zaborcami i ciesząc się znowu odzyskaną wolnością.
W Korpusach Kadetów dzień ten obchodzony był niezwykle uroczyście. Kadeci brali udział w odprawianych mszach w intencji Ojczyzny, w uroczystych defiladach z bronią i w galowych mundurach. Często uroczystości te odbywały się z udziałem oddziałów wojskowych stacjonujących w miejscowościach, w których mieściły się Korpusy Kadetów.
Korpus Lwowski od 1923r występował ze sztandarem przekazanym przez Powstańców Styczniowych.
Przemarsze odbywały się z własnymi orkiestrami przy gorącym aplauzie miejscowej ludności.
Święto to było również największym przeżyciem dla najmłodszych kompanii kadeckich. W tym dniu bowiem składane było uroczyste ślubowanie kadeckie a „nowoupieczeni” kadeci wkładali po raz pierwszy czapkę ze słońcem kadeckim i wdziewali mundur galowy kadeta. Dotychczas nosili tylko furażerki i zielony ubiór ucznia bez żadnych odznak i dystynkcji. Marzenia 12 i 13 - latków ziszczały się po przeszło 2 miesiącach ciężkiej próby - byli kadetami.
W aulach odbywały się podniosłe akademie i występy artystyczne poświęcone rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dla uświetnienia obchodów organizowane były liczne imprezy sportowe z udziałem zaprzyjaźnionych szkół średnich i klubów sportowych.
Na ślubowanie przyjeżdżali licznie rodzice najmłodszych kadetów, zapoznając się przy okazji z warunkami bytowymi ich synów. To co zobaczyli a były to spartańskie ale zdrowe warunki stworzone przez Komendy Korpusów dla rozwoju intelektualnego i fizycznego młodzieży kadeckiej, było z reguły akceptowane.
W pamięci kadetów od dnia ślubowania, pozostawały słowa powtarzane od śmierci Marszałka Piłsudskiego codziennie na apelu:
Marszałek Piłsudski umarł ciałem ale duchem żyje w sercach naszych i żyć będzie wiecznie .
Pamiętajmy i czyńmy wszystko aby zgodnie z jego nakazem utrwalać wielkość i chwałę
Polski.
Po latach my kadeci II Rzeczypospolitej w dniu Święta Niepodległości patrząc na naszą kadecką historię możemy powiedzieć, że byliśmy wierni tym słowom.
Odzyskaliśmy ponownie niepodległość, wstępujemy do Zjednoczonej Europy i trzeba nam mądrych i rozważnych polityków, by znaleźć w niej odpowiednie dla nas miejsce.
|
|
|