Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

15.7.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


Krótka refleksja o kadetach w 7 częściach (36)


wprowadził na stronę Marian Pawluk (10.08.2004)

    Janina Borowska
CZĘŚĆ 4
Odnawianie tradycji kadetów

Prace dla historycznej pamięci rozpoczął mój mąż Jan Borowski po przejściu na emeryturę. Zapoznał się m.in. z publikacjami płk dr hab. Witolda Lisowskiego pt. „Polskie Korpusy Kadetów w latach 1918-1939” („Wojskowy Przegląd Historyczny” nr 2 (96), Warszawa 1981r. s. 155-180). Prace te recenzował mjr rez. doc. dr hab. Jan Chojna (KPK s. 127). Mąż uznał te publikacje za wyjęcie tematu kadetów II RP spod cenzury i otwarcie go na dalsze badania przydatne w doskonaleniu szkolnictwa wojskowego.
Od tej chwili powiększał swój prywatny księgozbiór i więcej czasu poświęcał na studiowanie problematyki wojennej i kadeckiej. Bardzo wysoko cenił dorobek organizatorski generałów dywizji Jana Jacyny i Józefa Latoura, którzy opracowali doskonałe programy dla szkół kadeckich. Dzielił się ze mną swoimi wnioskami, czym zobowiązał mnie do społecznej pracy, aby szlachetna tradycja kadecka nie uległa zapomnieniu. Po śmierci męża w kwietniu 1999r. postanowiłam jego wolę realizować. Mój kadet przywracał mi z powrotem mój dawny ideał żołnierza i oficera.
Rodzina męża w starszym pokoleniu była spokrewniona z rodzinami Brykalskich i Zawadzkich, stąd znałam dwóch kadetów. Zygmunta Brykalskiego, redaktora w aktywnym środowisku łódzkim i Czesława Zawadzkiego, inżyniera pracującego w zakładzie rodzinnym. Przez długie lata zasłużoną działalność kadecko-kombatancką tej dwójki – podobnie jak innych kadetów – pokrywano milczeniem. Teraz o możliwości poszerzenia informacji ponad to, co jest w Księdze Pamięci Kadetów, poinformowałam ich najbliższych. c.d.n.

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.