Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

15.7.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


Refleksja Prezesa Honorowego na dzień WP (38)


wprowadził na stronę Marian Pawluk (18.08.2004)

    Powrót dnia Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia był szczęśliwą decyzją z wielu względów. Tym razem dla tego, że nawiązała do bardzo ważnego wydarzenia w życiu nie tylko Polski, ale także Europy. Zwycięstwa naszych żołnierzy nad Czerwoną Armią w 1920r.
Wymiar historyczny sprawił, że dzień ten znowu stał się potwierdzeniem wielowiekowej zasady polskiej polityki: „za wolność waszą i naszą”.
Tym razem na pierwszym planie znalazła się służba naszych żołnierzy w Iraku. Wysoko ocenił ją Prezydent Rzeczypospolitej w swoim dorocznym przemówieniu na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie.
Jak co roku odbyła się uroczysta msza święta w Katedrze Polowej WP, defilada bez popisywania się ciężką bronią, odznaczenia i awanse żołnierzy z nominacjami generalskimi włącznie.
Dzięki słonecznej pogodzie dużym wzięciem cieszyły się okolicznościowe imprezy przygotowane często przy pomocy jednostek wojskowych w całym kraju.
Sprawdzone idee podejmują teraz coraz nowe młodsze pokolenia dowódców i młodzieży. Widać to było między innymi podczas uroczystości.
Znowu mniej było kombatanckich sztandarów. Mniej też było przedwojennych kadetów.
Ale znaleźli się koledzy z dostateczną kondycją jak w Krakowie, gdzie złożyli kwiaty w hołdzie Marszałkowi Piłsudskiemu w krypcie na Wawelu.

Zbigniew Mikołajczak

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.