Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

15.7.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


11 listopada... (93)


wprowadził na stronę Marian Pawluk (11.11.2005)

    …to wielkie Święto Państwowe po przeszło stu latach rozbiorów i odzyskaniu niepodległości w 1918r., obchodzone uroczyście przed II wojną Światową a także obecnie, po przemianach w Polsce jakie nastąpiły przy końcu XX wieku. Było to jedno z najważniejszych świąt związane z ceremoniałem wojskowym, defiladami, przemarszami, przemówieniami, oflagowaniem domów i okien, z bardzo licznym udziałem naszego społeczeństwa.
My kadeci obchodziliśmy to święto ze szczególnym nabożeństwem. W dniu Święta Niepodległości mieliśmy uroczystość ślubowania kadetów 1 kompanii t.j. najmłodszych, którzy do tej pory od początku roku szkolnego nazywani uczniami, po raz pierwszy nakładali czapki ze słońcem i granatowy mundur z dystynkcjami kadeckimi. Do tej pory chodziliśmy codziennie w sukiennych zielono-wojskowych mundurach z owijaczami i jedynie furażerkami z orzełkiem na głowie. Od ślubowania zwracano się do nas już per „kadet”.
Uroczystość ta zapadała głęboko w pamięć 12-13 letnim młodzieńcom. Było to dla nas coś w rodzaju pasowania rycerskiego. Zdarzało się, że mniej wytrzymali fizycznie i duchowo młodzieńcy musieli opuścić mury Korpusu. Okres prawie trzymiesięcznej próby w surowej dyscyplinie wojskowej i postępach w nauce eliminował tych słabszych.
Dzisiaj po tylu latach z rozrzewniem wspominamy tę uroczystość a nasze życiorysy świadczą, iż „ pamiętaliśmy, że mieliśmy honor być kadetem”.

Poniżej 12 letni kadet po ślubowaniu.

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.