Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

15.7.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


90-lecie odzyskania niepodległości.


wprowadził na stronę Marian Pawluk (09.11.2008)

    11 listopada 2008r. obchodzimy święto 90-lecia odzyskania niepodległości po rozbiorach Polski przez Prusy, Austrię i Rosję. Po I wojnie światowej święto listopadowe było bardzo uroczyście obchodzone. W obchodach brała udział cała Armia Polska, szkoły i uczelnie a także wszyscy obywatele Polski.
W naszych Korpusach Kadetów, z których pierwszy Nr 1 został powołany w Łobzowie i w następnych we Lwowie, Modlinie, Chełmnie i Rawiczu święto to było szczególnie uroczyście obchodzone. Odbywały się msze św. w intencji Państwa Polskiego i Narodu, przemówienia i defilady.
Pamiętnym wyrazem tych uroczystości dla nas kadetów II RP było t.zw. „Ślubowanie Kadeckie”. Kandydaci przyjęci do Korpusu byli przez 2 miesiące tylko uczniami, którzy nie mieli prawa nazywać się kadetami i nosili tylko furażerki na głowie.
Dopiero 11 listopada w czasie podniosłej uroczystości miało miejsce „Ślubowanie” w granatowym kadeckim mundurze, składane przez uczniów z podniesioną prawą ręką i wysuniętymi dwoma palcami. Po czym na głowach najmłodszych kadetów pojawiały się nasze kadeckie rogatywki z naszym słońcem, które nosiliśmy z dumą przez cały czas pobytu i nauki w Korpusie.
Na tę uroczystość zapraszani byli rodzice i najbliżsi nowo zaślubionych kadetów.


Rawicz, 1936 rok, po ślubowaniu kadet lat 12 ze swoim ojcem i oficerem wychowawcą.

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.