Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

15.7.2024

Rejestr odwiedzin:

gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


Muzeum Powstania Warszawskiego otwarte! (35)


wprowadził na stronę Marian Pawluk (31.07.2004)

    31 lipca 2004r., 60 lat od dnia wybuchu Powstania, największego zrywu w walce z hitlerowskim okupantem zostało uroczyście otwarte Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Przyokopowej 28 w Warszawie. Na terenie i w budynku dawnej elektrowni tramwajowej przygotowano miejsca i pomieszczenia na eksponaty, plansze i pamiątki po przeszło dwumiesięcznej walce z okupantem w 1944r.
W Powstaniu w samotnej walce poległo ok. 18 tys. żołnierzy AK spośród ok. 50 tys. walczących. W masowych egzekucjach niemieckich i podczas walk zginęło ok. 180 tys. osób cywilnych. Niemcy mścili się na bezbronnych mordując nawet chorych i rannych w szpitalach.
Pośród walczących w Powstaniu Warszawskim jak podaje Księga Pamięci Kadetów II RP było 166 kadetów, z których poległo 48. Liczby te jeszcze rosną, gdyż czytelnicy nadsyłają wciąż dane uzupełniające.
Kadeci walczyli w Powstaniu na różnych stanowiskach. Ppłk Wacław Janaszek (KK2) ps. „Bolek” był szefem sztabu i z-cą ppłka J.Mazurkiewicza „Radosława” d-cy zgrupowania. Ranny W.Janaszek został przez Niemców zamordowany z 22 innymi chorymi w szpitalu powstańczym przy ul. Drewnianej. Mjr Zbigniew Lewandowski (KK3) ps. „Szyna” oficer sztabu 2 Rejonu Obwodu Śródmieście, ranny w szturmie na „Małą Pastę”.
Kadeci walczyli odnosząc rany czy ginąc, otrzymując wysokie odznaczenia VM lub KW, przykładowo: Jacek Myszkowski, Zbigniew Piórowicz, Lech Cergowski, Wiesław Cergowski, Maria Zygfryd Urbanyi.
Dobrze się stało, że po 60 latach zostało wreszcie otwarte to Muzeum. Od pierwszych lat PRL’u słowa „Powstanie Warszawskie” były przemilczane. Starania o utworzenie Muzeum Powstania natrafiały na trudności ciągnące się dziesiątkami lat.
W ubiegłym roku Prezydent Warszawy Lech Kaczyński przyrzekł, że Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie otwarte w 60 rocznicę rozpoczęcia walk. I słowa dotrzymał. Należy Mu się za to kadeckie podziękowanie.

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.