Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

24.7.2019

Rejestr odwiedzin:
63154
gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


OLIMPIADA (40)


wprowadził na stronę Marian Pawluk (25.08.2004)

    Kadeci II RP – Olimpijczycy.

Igrzyska Olimpijskie Ateny 2004 wzbudzają szerokie zainteresowanie w naszym społeczeństwie. Dzięki telewizji możemy często na żywo oglądać zmagania sportowców z całego świata. Każdy sukces naszych reprezentantów wzbudza silne emocje i z radością witamy każdy medal zdobyty w sportowym współzawodnictwie.
My kadeci II RP z dużym zainteresowaniem śledzimy te szlachetne zmagania, gdyż sport był w naszych uczelniach wysoko postawiony. Garnęliśmy się do niego z zapałem, bo przecież sport to „w zdrowym ciele – zdrowy duch” !
A ile z tego mieliśmy satysfakcji!
Na porządku dziennym niemal były zawody sportowe z zaprzyjaźnioną młodzieżą gimnazjalną okolicznych gimnazjów i szkół średnich. Prawie corocznie były zawody sportowe pomiędzy korpusami.
Nasi sportowcy osiągali tak dobre wyniki, że na zawody do korpusów przyjeżdżali znani wybitni sportowcy z kraju, by zmierzyć się z naszymi „mistrzami”. Najczęściej nie osiągaliśmy ich wyników ale to nas mobilizowało do jeszcze większego zaangażowania w sporcie.
Nasi wychowawcy sportowi i instruktorzy, to byli również wybitni sportowcy, którzy wcześniej w służbie czynnej mogli się pochwalić doskonałymi wynikami.
Efektem tego było dalsze wiązanie się ze sportem naszych absolwentów, którzy w szkołach podchorążych i pracy zawodowej w wojsku kontynuowali w wielu przypadkach ulubione dyscypliny sportowe.
Do takich wybitnych sportowców należy zaliczyć kilku naszych olimpijczyków, którzy reprezentowali sport polski na olimpiadach w 1932r. i 1936r.
Kol. kpt. Marian Suski* KK2 rm 24, wybitny szermierz szablista, który dwukrotnie na X olimpiadzie w Los Angeles w 1932r. i XI igrzyskach olimpijskich w 1936r. w Berlinie był naszym reprezentantem, zdobywając brązowy medal. Działacz sportowy a po wojnie profesor Politechniki Wrocławskiej.
Drugim olimpijczykiem był kol. gen. Michał Gutowski** KK1 rm 28, ułan, znakomity jeździec, zwycięzca wielu konkursów międzynarodowych, członek reprezentacji Polski na olimpiadzie w Berlinie w 1936r. Po wojnie osiadł w Kanadzie, gdzie był trenerem kanadyjskiej reprezentacji jeździeckiej, która w 1968r. zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Meksyku.
Trzecim olimpijczykiem był kol. ppłk.kaw. Janusz Komorowski*** KK1 rm 26, członek i jeździec polskiej ekipy olimpijskiej w 1936r. Po wojnie i demobilizacji instruktor jazdy brytyjskich olimpijczyków w 1948r. na igrzyska olimpijskie w Londynie.
Kolejnym olimpijczykiem, jeźdźcem reprezentującym Polskę w latach 1930-1939 i na igrzyskach w 1936r. był kol. mjr.kaw. Antoni Żelewski**** KK1 rm 26.
Wytypowanym lekkoatletą do reprezentacji polskiej na igrzyska olimpijskie w 1940r. był kol. Zygmunt Piątkiewicz***** KK2 rm 39, jeden z najlepszych średniodystansowców w Polsce w 1939r. Wojna uniemożliwiła organizację tych igrzysk.
Do osób związanych z igrzyskami olimpijskimi należy zaliczyć też kol. Zbigniewa Czajkowskiego-Dębno****** KK1 rm 39. Profesor, dr med., doktor honorowy AWF w Katowicach. Szermierz i mistrz Polski we florecie w 1950r., który był wieloletnim trenerem kadry olimpijskiej Polskiego Związku Szermierczego przygotowującym naszą reprezentację do igrzysk w latach 1960 – 1980r., gdy szabla polska święciła swoje triumfy.
Do olimpijczyków z 1936r. dodajemy jeszcze Tadeusza Sokołowskiego******* KK2 rm 24, jeźdźca i członka polskiej ekipy olimpijskiej w 1936r.
* Księga Pamięci Kadetów II RP str. 354;
** KPK str. 172; *** KPK str. 212; **** KPK str, 411; ***** KPK str. 292;
****** KPK str. 131; ******* KPK str. 343

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.