Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

16.7.2019

Rejestr odwiedzin:
63116
gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej


17 września 1939r. Polakom walczącym w obronie Ojczyzny - cios w plecy (45)


wprowadził na stronę Marian Pawluk (17.09.2004)

    Armia Polska walczyła z przeważającymi niemieckimi siłami od przeszło dwóch tygodni. Niemcy atakując od zachodu, północy i południa zdołali już zająć prawie połowę kraju. Walki toczyły się zaciekłe a żołnierz polski mimo niemieckiej przewagi ilościowej i technicznej bił się rzetelnie i z oddaniem w obronie naszej Ojczyzny. Tuż przed przesuwającymi się polami walki setki tysięcy cywilnych uciekinierów dążyło na wschód najpierw do Wisły a potem za Bug.
Wśród tych uciekinierów znajdowała się pewna ilość kadetów zarówno ze Lwowa (KK1), jak i z Rawicza (KK2). Na kartach urlopowych kadeci rawiccy mieli podane „z powrotem do Lwowa”, ponieważ w sierpniu było przewidziane przeniesienie KK2 do Lwowa. W sierpniu jeszcze do niektórych dotarło zawiadomienie, że w sprawie przyjazdu do Lwowa należy czekać na odrębne powiadomienie.
Po wybuchu wojny 1 września część kolegów w dążeniu do Lwowa kierowała się przez centralną Polskę za Bug , gdyż Lubelszczyzna już była zagrożona. Okrężną drogą przez Kowel, Łuck, Dubno i Krzemieniec zmierzali do Lwowa.
Drogi były ustawicznie bombardowane przez Niemców. 16 września w okolicach Dubna pojawiły się wysoko na niebie nadlatujące ze wschodu inne samoloty od naszych polskich i rozpoznawanych już niemieckich z czarnymi krzyżami.
Wyjaśniło się to następnego dnia. Nad ranem 17-go ok. godz. 5:00 w rejonie Krzemieńca i wzdłuż całej wschodniej granicy Polski wojska radzieckie wtargnęły do naszego Kraju, łamiąc zawarty z nami pakt o nieagresji. Ci którzy z jednostkami wojskowymi zmierzali do Lwowa natychmiast skierowali się na Złoczów. Nie na wiele się to jednak przydało. Po 3 dniach sowieci dopadli wszystkich. Rozbrojono żołnierzy a oficerów wyłapywano.
Rozpoczęła się okupacja sowiecka na wschodnich terenach Polski, sięgając do części Lubelszczyzny.
Lwów walczący początkowo z udziałem kadetów z wojskami niemieckimi został oddany bez walki wojskom radzieckim. Korpusy Kadetów Nr 1 i Nr 2 przestały istnieć. Komendant połączonych korpusów ppłk. Włodzimierz Kowalski dostał się do niewoli niemieckiej a część kadry dostała się w ręce sowietów. Niektórzy z nich zostali zamordowani.
Sztandar KK1 został uratowany i przechowany przez całą wojnę dzięki st.sierż. Antoniemu Haasowi.
W czasie wojny 1939-1945r. w rękach NKWD znalazło się wielu kadetów II RP, z których 64 zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i innych obozach na „Nieludzkiej Ziemi” - (5 elewów i 59 oficerów WP).
Ilość ta jest oparta na 2747 notach biograficznych ujętych „Księdze Pamięci Kadetów II RP” przy liczbie 4168 kadetów II RP. Podane ilości zamordowanych kadetów mogą być jeszcze wyższe.

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.