Informacje
Ogólne dane
Różne
Adresy
Aktualności
Galeria
Księga gości

proj.logo kadeckiego - Adam Kilian

proj.strony - Kuba Pawluk

16.7.2019

Rejestr odwiedzin:
63116
gość strony.
Administracja


   Król Stanisław August Poniatowski
-założyciel Szkoły Rycerskiej (1765)
 "Pamiętaj, żeś miał honor
być kadetem."
książe Adam Czartoryski (1766) - pierwszy komendant Szkoły Rycerskiej    Korekta noty podana 14.9.2007r. przez żonę Pamelę Browarską:
Kol. WJ Browarski po walkach w ramach Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich o Narwik nie zginął w kampanii francuskiej w 1940r. jak podaliśmy w Księdze Pamięci K II RP. W 1940r. w kampanii francuskiej został wzięty do niewoli przez Niemców.
W 1939r. będąc studentem madycyny wziął udział jako ochotnik w walkach z Niemcami. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na wschodnie tereny, przedostał się ze swoim bratem Andrzejem przez Rumunię, Jugosławię do Grecji. Z Aten polskim statkiem "Pułaski" przedostał się przez Marsylię do Paryża. W ramach Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich brał udział w walkach o Narwik w Norwegii. Następnie brał udział w kampanii francuskiej, w czasie której dostał się do niewoli niemieckiej. Z niewoli uciekł i przez Pireneje, Hiszpanię i Płn.Afrykę przedostał się do Gibraltaru. Tu dołączył do Polskich Sił Zbrojnych. Z Gibraltaru w 1942r. przeniesiony do Anglii w 1942r. W 1943r. rozpoczął dalsze studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Edynburgu. Służbę wojskową zakończył w 1947r. Pracował jako konsultant lekarz psychiatra. Zmarł 1.9 1989r. w Hutton Rudby.

 


  

 
 

Kadeci II RP, Wszelkie prawa zastrzeżone.